0_Спорт.ПорталФудбал

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најави откажување на сите спортски настани во провинциите Ломбардија и Венето. Меѓу нив се три натпревари од серија А. Причината за оваа одлука се случаите на коронавирус во посочените региони.

Рим, 23 февруари 2020 (МИА) – Премиерот на Италија, Џузепе Конте најави откажување на сите спортски настани во провинциите Ломбардија и Венето. Меѓу нив се три натпревари од серија А. Причината за оваа одлука се случаите на коронавирус во посочените региони.

Отдложени се натпреварите:
Верона – Каљари
Аталанта – Сасуоло и
Интер – Сампдорија.

Сите овие средби требаше да се одржат денеска. Не се објавени нови датуми на натпревар.

Во Италија се пријавени 79 случаи на коронавирус – повеќе отколку во другите европски земји, 47 од нив се во Ломбардија, 17 – во Венето.

Училиштата не работат во овие региони. Досега две лица починаа од оваа болест во земјата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close