0_Спорт.ПорталSport.SlajderРакомет

Коралес играч на сезоната во СЕХА-лигата, Јотиќ единствен вардарец во идеалниот тим

По синоќешното финале во ракометната ракометна СЕХА-лига во кое Веспрем го совлада Вардар со 35:27, беше прогласен „Ол-стар“ тимот на „фајналфор“ турнирот, како и МВП на сезоната.

Задар, 7 септември 2020 (МИА) – По синоќешното финале во ракометната ракометна СЕХА-лига во кое Веспрем го совлада Вардар со 35:27, беше прогласен „Ол-стар“ тимот на „фајналфор“ турнирот, како и МВП на сезоната.

За играч на сезоната 2019/2020 е прогласен голманот на Веспрем, Родриго Коралес.

Чуварот на мрежата на унгарскиот тим се најде и во идеалниот тим на турнирот во Задар како најдобар голман.

За најдобро десно крило е прогласен Гашпер Маргуч (Веспрем)

Најдобро лево крило е Давид Мандиќ (Загреб)

Најдобар десен бек Хорхе Македа (Веспрем)

Најдобар среден бек: Ловро Јотиќ (Вардар)

Најдобар лев бек: Александер Шкурински (Мешков Брест)

Најдобар пивот: Андреа Оливер Нилсон (Веспрем)

Најдобар дефанзивец: Блаж Благотиншек (Веспрем). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close