0_Македонија.ПорталОпштество

Контрола на штетните емисии во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево

Државниот инспекторат за животна средина по претставка од граѓани извршил надзор врз инсталацијата „Фагус“ во Пехчево, при што утврдил дека двете котлари што согоруваат отпаден дрвен материјал од технолошкиот процес потенцијално емитираат прашина и штетни гасови и дека досега, спротивно на обврските утврдени со одобрениот Елаборат за заштита на животната средина, не се вршени мерења од акредитирана лабораторија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close