0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Конте: Спортските тимови можат да се вратат на тренинзи на 18 мај

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најавува дека спортистите што се занимаваат со индивидуални спортови можат да се вратат на тренинзи на 4 мај, а професионалните спортски тимови можат да продолжат со тренинзите на 18 мај.

Рим, 27 април 2020 (МИА) – Премиерот на Италија, Џузепе Конте најавува дека спортистите што се занимаваат со индивидуални спортови можат да се вратат на тренинзи на 4 мај, а професионалните спортски тимови можат да продолжат со тренинзите на 18 мај.

Овој потег значи дека фудбалската лига во Серија А би можела да биде продолжена во јуни.

Серија А е суспендирана од 9 март, кога владата нареди затворање низ целата земја.

Остануваат уште 12 кола, плус четири натпревари одложени од 25 коло. Купот на Италија беше суспендиран по првиот натпревар од полуфиналето. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close