Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Конте обвини раководство на болница кај Милано за ширење на коронавирусот во Италија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте го обвини раководството на една болница во северна Италија за едно од жариштата на новиот коронавирус во земјата, пренесоа агенциите.

Рим, 25 февруари 2020 (МИА) –  Италијанскиот премиер Џузепе Конте го обвини раководството на една болница во северна Италија за едно од жариштата на новиот коронавирус во земјата, пренесоа агенциите.

-Во овој момент знаеме дека начинот на кој се управува една болница не е целосно соодветен, изјави синоќа Конте за италијанската телевизија.

„Тоа со сигурност придонесе за ширењето“, рече тој, без да ја посочи соодветната институција.

Главниот центар на инфекцијата е градот Кодоњо, на околу 60 километри јужно од Милано.

Кодоњо и уште неколку градови од северна Италија се ставени под карантин во обидот да се запре ширењето на вирусот.

Во Италија од петокот наваму има огромен скок на случаите на заразени, од шест на 229, што значи дека во земјата има најголем број на потврдени инфекции во Европа.

И покрај тоа, зголемувањето со нови случаи вчера се стабилизира, откако беа регистрирани само 10 други инфекции.

Досега во Италија од коронавирус починаа седум лица откако  го фатиле вирусот, а сите биле или во напредната возраст или имале претходни хронични болести. сд/

Back to top button
Close
Close