СветСвет.Портал

Конгоанскиот воен лидер осуден на 30 години затвор

Меѓународниот кривичен суд денеска го осуди конгоанскиот воен лидер Боско Нтаганда, познат како „Терминатор“, на 30 години затвор, откако беше осуден за злосторства, вклучувајќи убиство, силување и сексуално ропство.

Back to top button
Close
Close