0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација три месеци работи на институционално воспоставување

Заложбите и очекувата од новата Комисија за спречување и заштита од дискриминација се таа да биде силен мехенизам за штитење и унапредување на еднаквоста и човековите права на граѓаните, но наместо да се фокусира на исполнување на својот мандат – работа по претстапки од граѓани за конкретни случаи на дискриминација, првите три месеци ги поминала во институционално воспоставување. Комисијата од мај конечно почнува да се вселува во нови проистории, а се уште чека донесувње на систематизација за да може да почне со набавка на потребната опрема.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close