0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Колорадо го освои Президент купот за прв пат по 20 години

Хокеарите на Колорадо ноќеска го победија тимот на Лос Анџелес со 5:1 во последниот натпревар од регуларната сезона во НХЛ. Тимот од Денвер освои 82 бода и стана шампион на западната дивизија, како и сопственик на Купот на претседателот, бидејќи има најдобар биланс од сите екипи во НХЛ-лигата во регуларниот дел од сезоната.

Денвер, 14 мај 2021 (МИА) – Хокеарите на Колорадо ноќеска го победија тимот на Лос Анџелес со 5:1 во последниот натпревар од регуларната сезона во НХЛ. Тимот од Денвер освои 82 бода и стана шампион на западната дивизија, како и сопственик на Купот на претседателот, бидејќи има најдобар биланс од сите екипи во НХЛ-лигата во регуларниот дел од сезоната.

Вегас исто така освои 82 поени, но има помалку победи во основното време.

Колорадо го освои Президент купот по трет пат. Последен пат клубот го освои трофејот во сезоната 2000/01, по што стана сопственик на Стенли купот кој се оделува на шампионот по завршувањето на плејофот.

Во сезоната 2019/20, Бостон го освои Купот на Претседателот. Само осум екипи кои го освоија Президент купот, истата сезона го освоија Стенли купот.

Како најдобар тим по регуларниот дел од сезоната, Колорадо ќа ја има предност на домашната арена во четири кола од плејофот. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close