0_Спорт.ПорталРакометСпорт.Слајдер

Кокшаров повеќе не е селектор на Русија

Едуард Кокшаров поднесе оставка на селекторското место во руската ракометна репрезентација по неуспехот на Европското првенство.

Москва, 16 јануари 2020 (МИА) – Едуард Кокшаров поднесе оставка на селекторското место во руската ракометна репрезентација по неуспехот на Европското првенство.

  • Не можам да останам на чело на тимот, затоа што не сум ја завршил задачата, иако со сесрдно сакав да ја коригирам ситуацијата. Им посакувам на тимот големи победи во иднина, сигурен сум дека тие сигурно ќе дојдат.Благодарност до раководството на Руската ракометна федерација што ми верував и ги обезбедив сите услови за работа, стои во образложението на оставката на Кокшаров.

Од федерацијата ја прифатија оставката.

  • Очигледно, рускиот тим не настапи добро на ЕП, така што одлуката на тренерот за оставка е разбирлива. Сакам да му се заблагодарам на Едуард за храброста да ги признае своите грешки и за силите посветени на репрезентацијата изјави Сергеј Шишкарев, претседателот на федерацијата.

Русија на успеа да ја помине првата фаза и евро-шампионатот го заврши со три порази од три натпревари во групата со Унгарија, Исланд и Данска. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close