0_Sport,PortalFutbollSport.Slajder

Koha është për “El Klasiko”

Në 13-të xhirot para fundit të Kampionatit në La Ligë, është koha për "El Klasikon" për sezonin dhe të 180-të në tërësi.

Madrid, 1 mars 2020 (MIA) – Në 13-të xhirot para fundit të Kampionatit në La Ligë, është koha për “El Klasikon” për sezonin dhe të 180-të në tërësi.

Takimi i parë midis Barcelonës dhe Real Madridit në tetor dëshpëroi me ndeshjen pa gola dhe tani shpresat janë për edicionin më spektakular të një prej ndeshjeve më të mëdha në botë, që fillon sonte në orën 21 sipas kohës tonë.

Për momentin Barcelona është në epërsi me 2 pikë para “baletit të bardhë”, që do të thotë vetëm një – Real Madridi nuk ka të drejtë gabimi në “Santiago Bernabeu”.

Dy ekipet nuk janë në gjendje të përkryer. Real Madridi humbi me 1-2 nga Mançester Siti në duelin e parë të një të tetës së finales në Ligën e kampionëve këtë javë, ndërsa Barcelona barazoi me 1-1 si mysafire e Napolit.

Disfata e dytë gjatë javës mund ta shkatërrojë sezonin e “mbretërve”, të cilët dolën nga lufta edhe për Kupën e Spanjës, derisa suksesi për Barcelonën do t’u japë vetëbesim plotësues. “Los Kules” janë në seri prej katër fitoresh të njëpasnjëshme në La Ligë edhe krahas lojës së tyre të ndryshueshme.

Jashtë kalkulimeve të trajnerit të Realit, Zinedin Zidan janë Marko Asensio, i cili është duke e mjekuar lëndimin dhe Eden Azar. Problem i madh për Real Madridin është shënimi i golave ndërsa për këtë kryesisht mbështetet edhe Karim Benzema, i cili i ka 13 gola nga fillimi i sezonit.

Mentori Kike Setien gjithashtu ka probleme me përbërjen. Ai nuk do t’i konsiderojë të lënduarit Serhi Roberto, Zhordi Alba, Luis Suarez dhe Usman Dembele.

Fakt interesant për ndeshjen është se dy ekipet kanë numër të barabartë të fitoreve në “El Klasiko” – 72:72, ndërsa 35 herë kanë luajtur pa fitues.

Përbërjet e mundshme:

Real Madridi: Kurtoa, Karvahali, Varan, Ramos, Mendi, Valverde, Kasemiro, Isko, Kros, Benzema, Bejl.

Barcelona: Ter Shtegen, Firpo, Umtiti, Pike, Semedo, De Jong, Vidal, Buskets, Artur, Grizman, Mesi.

Stadiumi: “Santiago Bernabeu”
Studim kryesor: Antonio Mateu Laos
Start: 21,00h

 

Таг
Back to top button
Close
Close