0_Maqedoni.Portal0_MIA Investigon.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritIntervistëPolitikëVideo deklaratë

Klusi për MIA-n: Rajoni ka nevojë për perspektivë evropiane, e jo të diskutojë për probleme nga historia

Ajo që i duhet rajonit tani është perspektiva evropiane, e jo të diskutojmë për probleme nga historia. Sllovakia është mbështetëse e fortë e procesit të zgjerimit në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. "Konsiderojmë se ky është një proces i rëndësishëm jo vetëm për rajonin, por edhe për vetë Bashkimin Evropian dhe prandaj Sllovakia është një nga vendet më të zëshme që gjithmonë përpiqen të shtyjnë këtë agjendë", shprehet në intervistën për MIA-n zëvendësministri i Jashtëm sllovak, Martin Klus.

Back to top button
Close
Close