0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Клучот на решението со Бугарија враќање на довербата, идентитетот и јазикот надвор од преговорите

Во завршна фаза е усогласувањето на еден единствен акциски план со Бугарија. Владата вчера, преку владиниот портпарол Душко Арсовски, повтори дека нема промена на нашите позиции во преговорите со Бугарија – за македонскиот идентитет, народ и јазик не се разговара и нема да се преговара. Апелира да не се влегува во круг на навреди и обвинувања и говор на омраза кои нема да донесат добро за никого, најмалку за македонскиот и за бугарскиот народ. Од друга страна пак, вчера, за време на неговата посета на земјава, известувачот за Северна Македонија во Европарламентот, Илхан Ќучук, рече дека билатералните прашања да се решаваат во билатерален формат, а историјата треба да биде оставена на историчарите.

Back to top button
Close
Close