0_Спорт.ПорталФудбал

Клоп по ремито со Евертон: Поголемиот дел од времето, Ливерпул доминираше, но противникот ја имаше најреалната шанса за гол

По нерешените 0:0 на вчерашното градско дерби со Евертон, тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги сумираше впечатоците.

Ливерпул, 22 јуни 2020 (МИА) – По нерешените 0:0 на вчерашното градско дерби со Евертон, тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги сумираше впечатоците.

– Тоа беше вистинска борба. Двете екипи покажаа дека разбираат што е дербито. Интензивна игра со физичка борба, сите играчи беа во рамките на своите можности. Немавме доволно шанси, иако поголемиот дел од времето доминиравме. Тие ја имаа најреалната шанса да постигнат гол, изјави Клоп.

Евертон се бранеше многу добро, и не бевме доволно паметни за да го искористиме просторот. Фудбалот изгледа малку поразлично, но јас го разбирам овој факт, додаде германскиот стручњак.

Ливерпул е убедливо прв во Премиер лигата и му фалат уште пет бода во последните осум кола за да го обезбеди шампионскиот трофеј, прв пат по 30 години. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close