0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Клоп: Оваа титула е за Далглиш и Џерард

Тој вели дека освојувањето на титулата е огромно достигнување за неговите играчи и му било драго што ги тренирал.

Ливерпул, 26 јуни 2020 (МИА) – Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, даде емотивна изјава неколку минути по освојувањето на титулата во Премиер лигата. Тимот од Мерсисајд стана недостижен на врвот откако актуелниот шампион Манчестер Сити загуби со 1:2 од Челси синоќа. Клоп даде интервју за „Скај Спортс“, во кое ја сподели свјата возбуда од триумфот. Германскиот стратег се придружи од хотел во Ливерпул, облечен во дрес на „црвените“ и за време на разговорот плачеше од среќа.

– Неверојатно е! Емоцијата е посилна отколку што можев да замислам. Знам како нè поддржуваше Кени Далглиш. Оваа титула е за него и Стивен Џерард. Тие го чекаат тоа веќе 30 години. Момците од тим ви се восхитуваат на тоа е заради исклучителната приказна на клубот, напишана од вас, беше лесно да се мотивираа, се обрати Клоп кон Кени Далглиш, која исто така се приклучи на шоуто.

Тој вели дека освојувањето на титулата е огромно достигнување за неговите играчи и му било драго што ги тренирал.

– Јас сум овде само 4,5 години, но знам што значи тој успех. Особено по тримесечната пауза, за време на која никој не знаеше дали сезоната ќе заврши. Вчерашниот натпревар (4:0 против Кристал Палас) ми даде самодоверба дека сè ќе биде добро, а денес и нашите навивачи го доживеаја истото. Се надевам дека луѓето ќе останат дома. Пандемијата уште не е завршена. Го гледавме натпреварот со момчињата во хотелот и сега ќе уживаме во моментот. Кога ќе можеме, ќе славиме со навивачите, изјави Клоп.

Ливерпул не стана шампион од 1990 година, кога Далглиш го водеше тимот. Титулата е 19-та во историјата на „црвените“.

Таг
Back to top button
Close
Close