0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Клоп не сака да „арчи“ за замена на ван Дајк

Холанѓанецот се здоби со сериозна повреда на коленото за време на дербито со Евертон и ќе отсуствува околу половина година.

Ливерпул, 26 октомври 2020 (МИА) – Англискиот шампион Ливерпул нема да привлече заменик на повредениот дефанзивец Вирџил ван Дајк во јануари.

Холанѓанецот се здоби со сериозна повреда на коленото за време на дербито со Евертон и ќе отсуствува околу половина година.

Првично се сметаше дека менаџерот на „црвените“ Јирген Клоп размислува за привлекување на Дајо Упамекано од Р.Б. Лајпциг или Озан Кабак од Шалке.

Според „Ливерпул Ехо“, сепак, Германецот не сака да троши пари на ново засилување и целосно ќе се потпре на дефанзивците што ги има во моментов.

Тој скоро сигурно ќе се обложи на Џо Гомез и Фабињо во „срцето“ на одбраната.

Таг
Back to top button
Close
Close