0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Клоп: Момците играат во нивните дворови како да се деца на пет или шест години. Ние сакаме да се вратиме на теренот

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека пред продолжување на сезоната, играчите ќе треба да поминат дополнителен тренинг.

Ливерпул, 5 мај 2020 (МИА) – Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека пред продолжување на сезоната, играчите ќе треба да поминат дополнителен тренинг.

– Момците имаат многу работа, физичка работа, затоа што сите очекуваме повторно да излеземе на теренот. Не знам точно кога тоа ќе се случи, но мора да се подготвиме за тоа. Сега им даваме задача и тие работат во нивните дворови. Тие се играат како дечиња на возраст од 5 или 6 години. И ние ќе се обидеме да го пренесеме ова расположение на теренот, изјави Клоп.

Германецот верува дека враќањето на стадионите ќе се случи наскоро.

– Кога повторно сме близу, мора да ја искористиме максимално од ситуацијата. Не знам колку долго ќе се подготвиме за натпреварите, но ќе с еобидеме да го сториме тоа, истакна Клоп.

Ливерпул е убедливо прв на табелата во Премиер лигата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close