Некатегоризирано

Клоп ја прослави јубилејната 100. победа во Премиер лигата

Ливерпул вчеравечер го совлада Евертон во 15. коло од шампионатот на Англија со 5:2 во градското дерби, а овој дуел ќе остане забележан по јубилејната 100-та победа за тренерот на „црвените“ Јирген Клоп.

Лондон, 5 декември 2019 (МИА) – Ливерпул вчеравечер го совлада Евертон во 15. коло од шампионатот на Англија со 5:2 во градското дерби, а овој дуел ќе остане забележан по јубилејната 100-та победа за тренерот на „црвените“ Јирген Клоп.

За да се стигне до овој јубилеј на германскиот фудбалски стручњак му беа потребни 159 натпревари.

Клоп до 100 премиерлигашки победи дојде побрзо од легендарните Алекс Фергусон и Арсен Венгер, но не и од Жозе Мурињо. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close