0_Maqedoni.Portal0_Web_AktualeReportazh

Klivlendi – qytet i Rock and Rollit, mjekësisë dhe sportit

Shtëpia e të famshmëve të Rock and Rollit  dhe kompleksi mjekësor që është një nga më të zhvilluarat në SHBA janë simbolet kryesore të Klivlendit, qyteti i dytë për nga madhësia në shtetin federal amerikan Ohajo. Ndonëse në shikim të parë duket si një qytet i qetë dhe jo aq i famshëm, Klivlendi është vendlindja e njërit prej lojtarëve më të famshëm të NBA-së, Lebron Xhejms, ndërsa prej këtu janë edhe krijuesit e Supermenit, shkrimtari amerikan Xheri Sigëll dhe artistit Xho Shuster.

Back to top button
Close
Close