0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од ВМРО-БНД на вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, која е дел од Владата на Бојко Борисов, за преименување празникот 24 Мај од „Ден на бугарската просвета и култура и на словенското писмо“ во „Ден на бугарската литература, образование и култура“.

Back to top button
Close
Close