Svet.SlajderСветСвет.Портал

Кинескиот претседател во прва посета на Вухан од почетокто на еппидемијата со новиот Ковид-19

Кинескиот преетсеател Си Џинпинг денеска е во посета на Вухан, епицентар на епидемијата со новиот коронавирус. Тоа е негова прва посета на тој град од почетокот на епидемијата во крајот на минатата година.

Пекинг, 10 март 2020 (МИА) – Кинескиот преетсеател Си Џинпинг денеска е во  посета на Вухан, епицентар на епидемијата со новиот коронавирус. Тоа е негова прва посета на тој град од почетокот на епидемијата во крајот на минатата година.

За време на посетата во Вухан Си „ќе посети и ќе упати поздрави до медицински персонал, војници, работници во заедницата, полициски службеници, локални власти и волонтери кои се борат против епидемијата, како и со пациенти и жители на градот“, јави Синхуа.

Си воглавно беше отсутен од кинеските државни медиуми од почетокот на кризата, но од минатиот месец е поприсутен откако ситуацијата се влоши. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close