0_Македонија.ПорталОригинални текстови

Кинескиот пат да се бара среќа за луѓето и да се даде придонес за човештвото

Наполеон Бонапарта еднаш рече: „оставете ја Кина да спие, бидејќи кога ќе се разбуди, светот ќе трепери“. Во последните двесте години од забелешките на Наполеон, кинеската нација го доживеа историскиот процес од пад до просперитет. По Опиумската војна во 1840 година, Кина се сведе на полуфеудално и полуколонијално општество.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close