0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Кина на Балканот гледа како на вратата кон Европа, но растечкиот скептицизам ја затвора

Движењето е особено видливо од бројките за инвестиции. Во 2010 година, четири членки на ЕУ - Унгарија, Чешка, Полска и Словачка  добија 78 отсто од кинеските инвестиции во 16 земји од Централна и Источна Европа, додека само 20 отсто отидоа на Балканот. Но, до 2019 година, една година пред Грција да се приклучи на групата 17 + 1, инвестициите на Балканот се зголемија двојно на 41 отсто, наспроти 43 отсто за четирите централноевропски држави.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close