0_Спорт.ПорталОстанатоФудбал

ОИ: Кина лидер во пласманот во освоени златни медали

На Олимписките игри во Токио денес беа доделени 25 сета медали. На седумд дена до крајот на Игрите, Кина е лидер според освоени златни медали, пред САД и Јапонија.

Токио, 1 август 2021 (МИА) – На Олимписките игри во Токио денес беа доделени 25 сета медали. На седумд дена до крајот на Игрите, Кина е лидер според освоени златни медали, пред САД и Јапонија.

Табела: Кина 24 златни медали, САД 20, Јапонија 17.

Двоцифрен број најсјајни одличја имаат уште и: Австралија 14, Русија 12 и Велика Британиа 10.

Вкупно 53 држави имаат освоено барем еден златен медал. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close