Svet.SlajderСветСвет.Портал

Кина го смени офицерот за врски во Хонг Конг

Кина го смени директорот на канцеларијата за врски во Хонг Конг, Ванг Џимин и го назначи Луо Хуининг за свој највисок политички функционер во таа територија.

Пекинг, 4 јануари 2020 (МИА) – Кина го смени директорот на канцеларијата за врски во Хонг Конг, Ванг Џимин и го назначи Луо Хуининг за свој највисок политички функционер во таа територија.

Ванг беше офицер за врска од 2017 година, а до ноември новонаименуваниот Луо Хунинг беше највисок функционер на Комунистичката партија во провинцијата Шанси.

Во соопштението на кинеското Министерство за човечки ресурси не се наведува причината за разрешувањето. зш/

Back to top button
Close
Close