СветСвет.Портал

Кина ја повика меѓународната заедница да помогне во борбата против Ковид-19

Кина ги повика сите држави да се приклучат кон напортите во борбата против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

Минхен, 14 февруари 2020 (МИА) – Кина ги повика сите држави да се приклучат кон напортите во борбата против новиот коронавирус, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

– Коронавирусот преминува граници, затоа се неопходни обединети напори на меѓународната заедница. Во оваа борба за јавно здравје најважно е меѓусебното разбирање, довербата и поддршката без оглед на границите, рече Ванг по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас во Минхен. Тас с

Досега од Ковид-19 починале 1.383 лица, а 64.435 се заразени низ целиот свет. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close