Svet.SlajderСветСвет.Портал

Ким Џонг-ун се појави во јавност по 22 дена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска првпат се појави во јавност по три недели отсуство

Пјонгјанг, 16 февруари 2020 (МИА) – Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска првпат се појави во јавност по три недели отсуство.

Тој го посети мавзолејот во Пјонгјанг каде се чуваат балсамираните тела на неговиот татко и дедо, јавија севернокорејските медиуми.
Ким го посети мавзолејот на 78 години од раѓањето на неговиот татко Ким Џонг-ил.

Шеснаесетти февруари или Денот на сјајната ѕвезда е важен празник во Северна Кореја, каде политичката класа го следи култот на личноста на владејачкото семејство. Ким Џонг-ил почина во 2011 година.

Исчезнувањето на Ким од јавноста ги поттикна спекулациите дека тој се плаши од новиот коронавирус, кој се шири во Азија и во светот.

Засега нема информации за евентуално заразени лица со новиот коронавирус. Севернокорејските медиуми неодамна објавија дека се спроведува 30-дневен карантин за сите лица за кои се сомнева дека се заразени. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close