0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Киелини и Буфон ќе потпишат нови договори со Јувентус

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон и дефанзивецот Џорџо Киелини се близу до потпишување нови договори со клубот од Торино, пренесе „Тутопорт“.

Торино, 22 март 2020 (МИА) – Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон и дефанзивецот Џорџо Киелини се близу до потпишување нови договори со клубот од Торино, пренесе „Тутопорт“.

Тековните договори на фудбалерите истекуваат ова лето. Според изворот, двајцата играчи наскоро ќе потпишат нови договори со „Бјанконерите“ – до 2021 година.

Триесет и петгодишниот капитен на Јувентус, Киелини, го пропушти поголемиот дел од сезоната поради руптура на вкрстените лигаменти. Оваа сезона дефанзивецот одигра само три натпревари, постигнувајќи еден гол.

Ветеранот, 42-годишниот Буфон е задоволен оваа сезона, настапи на 11 натпревари, прими девет гола и трипати ја сочува мрежата сува. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close