0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерТенис

Кенин ќе биде седма во светот по успехот на Австралија опен

Ова ќе биде најдобриот резултат во кариерата на младата тенисерка.

Мелбурн, 1 февруари 2020 (МИА) – 21-годишната Американка Софија Кенин ќе се искачи на седмото место на ВТА листата по нејзиниот триумф денес на Австралија опен.

Ова ќе биде најдобриот резултат во кариерата на младата тенисерка.

Кенин е најмладата шампионка на Австралија опен по Марија Шарапова, која ја освои титулата во Мелбурн на 20-годишна возраст во 2008 година.

Во 2019 година, освојувачката на Австралија стана, Наоми Осака, исто така, имаше 21 година, но беше еден месец постара од Кенин.

Таг
Back to top button
Close
Close