ЕвропаЕвропа.Портал

Кен Мекалам е нов директор на МИ5

Владата на Велика Британија  го назначи Кен Мекалам за нов директор на МИ5, објави денеска британскиот министер за внатрешни работи Прити Пател.

Лондон, 30 март 2020 (МИА) – Владата на Велика Британија  го назначи Кен Мекалам за нов директор на МИ5, објави денеска британскиот министер за внатрешни работи Прити Пател.

Мекалам е вработен во МИ5 веќе 25 години и бил задолжен за борба против терористички напади од Олимпијадата во Лондон во 2012 година.

Тој го замени Ендру Паркер кој во април оди во пензија. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close