0_Maqedoni.PortalPolitikë

KE-ja rekomandon fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë me BE-në

Komisioni Evropian  dha dritë të gjelbër që Republika e Maqedonisë së Veriut për fillimin e negociatave me BE-në.

Bruksel, 29 maj 2019 (MIA) – Komisioni Evropian  dha dritë të gjelbër që Republika e Maqedonisë së Veriut për fillimin e negociatave me BE-në.

Komisari evropian për zgjerim Johanes Han dhe nënkryetarja  e Komisionit vropian Feerika Mogerini, sot në Parlamentin Evropian i kanë prezantuar strategjitë më të reja  për zgjerim të BE-së.

Versioni përfundimtar i këtyre dokumenteve kyçe është finalizuar deri vonë në mbrëmje  në ambientet e Komisionit Evropian.

Përveç Maqedonisë së Veriut edhe Shqipëria mori dritë të gjelbër për fillimin e negociatave dhe raport pozitiv nga KE-ja.

Таг
Back to top button
Close
Close