0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritMakedonija.SlajderPolitikë

KE-ja dhe Berlini me mesazh të qartë – fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur

Komisioni Evropian me padurim po pret që të mbajë konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur, ky është qëndrim i qartë i Komisionit, por Këshilli duhet të miratojë kornizën e negociatave që kemi dorëzuar para disa kohësh, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian për Zgjerimin Ana Pisonero. Deklarata erdhi pasi ministri gjerman i Punëve të Jashtme Hajko Mas tha se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk duhet të ndahen në procesin e negociatave me BE-në.

Back to top button
Close
Close