BotëBotë.Portal

KB: Rritje të numrit të të vrarëve në përleshjet në Afganistan

Kombet e Bashkuara sot bën apel për uljen e dhunës në Afganistan, duke theksuar se është rritur numri i cilëve të vdekur për shkak të përleshjeve të talebanëve me forcat afgane të sigurisë.

Kabul, 19 maj 2020 (MIA) – Kombet e Bashkuara sot bën apel për uljen e dhunës në Afganistan, duke theksuar se është rritur numri i cilëve të vdekur për shkak të përleshjeve të talebanëve me forcat afgane të sigurisë.

Misioni të KB për ndihmë të Afganistanit shprehu shqetësim për shkak të sulmeve intensive dhe brutale  të militantëve nga Shteti Islamik.

Në raportin e KB-së theksohet se në prill talebanët janë përgjegjës për 208 vrasje të civilëve, derisa forcat afgane të sigurisë kanë marrë jetët 172 civilë.

Apeli i KB pasoi pasi përfaqësuesi paqëruajtës special amerikan Zalmai Halilzad filloi një raund të bisedimeve me talebanët për pajtim të ri me autoritetet në Kabul. ar/

Таг
Back to top button
Close
Close