0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Кавани: Ако добијам шанса да играм за Бенфика, ќе го сторам тоа

Уругвајскиот фудбалер Единсон Кавани ги коментираше гласините за неговиот можен трансфер во Бенфика.

Лисабон, 18 август 2020 (МИА) – Уругвајскиот фудбалер Единсон Кавани ги коментираше гласините за неговиот можен трансфер во Бенфика.

– Имав средби со Бенфика и други клубови. Ништо не е решено, па не можам да кажам дека постигнавме договор. Кога тимот ќе потврди, сè ќе биде познато. Бенфика е одличен клуб, редовно игра во европски купови, многу Уругвајци играа тука. Како овој тим да не може да ме привлече? Ако имам можност да играм таму, ќе бидам воодушевен, изјави Кавани.

Во сезоната 2019/20 година, 33-годишниот фудбалер одигра 22 натпревари за ПСЖ и постигна седум гола со три асистенции.

Договорот на Кавани со парискиот клуб е истечен, играчот е слободен агент. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close