0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderДописници СветИнтервјуМИА ИстражуваПолитика

Катругалос за МИА: Се надевам дека Бугарија ќе ја покаже истата смелост што ја покажаа Грција и Северна Македонија

Во разговор со дописничката на МИА од Атина, поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега пратеникот од СИРИЗА надлежен за надворешна политика Јоргос Катругалос говори за бугарското вето, изразува надеж дека „лидерите во Бугарија ќе ја покажат истата смелост и храброст што ја покажаа лидерите на Грција и Северна Македонија за справување со нивните проблеми“, ја коментира минатонеделната средба на премиерот Заев со лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, ги анализира односите меѓу Северна Македонија и Грција три години по Договорот од Преспа, но и две години со Влада на Нова демократија, истакнува дека се многу опасни прашањата што се покренуваат за промена на границите во регионот, а за релациите Атина –Анкара, во поширок контекст, истакнува дека „политиката што кулминираше со Договорот од Преспа, би сакале да ја имаме и со Турција, но за танго, секогаш се потребни двајца“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close