0_Спорт.ПорталФудбал

Касиљас останува во болница до крајот на неделата

Касиљас доживеа срцев удар за време на тренинг-сесијата на португалскиот тим во средата. Веднаш беше однесен во локалната болница каде што беше опериран.

Порто, 2 мај 2019 (МИА) – Голманот на Порто, Икер Касиљас ќе остане во болница барем до крајот на неделата, објавија португалските изданија.

Касиљас доживеа срцев удар за време на тренинг-сесијата на португалскиот тим во средата. Веднаш беше однесен во локалната болница каде што беше опериран.

Во моментов 37-годишниот голман е надвор од опасност и стабилен во интензивно одделение. Тој ќе остане под медицински надзор додека лекарите не проценат дека е во доволно безбедна состојба, за да биде пуштн. Очекувањата се да остане во болницата барем до крајот на неделата.

Претседателот на Порто, Хорхе Нуно Пинто да Коста потврди дека за сега, Касиљас ќе остане во болница, а потоа ќе помине низ „период на одмор и неактивност“.

Според португалското издание „А Бола“, периодот за опоравување на Касиљас ќе биде три месеци, по што ќе може да ги забрза своите спортски активности и да го зголеми товарот.

Во оваа фаза, не е исклучено Касиљас да игра за Порто следната сезона ако се процени дека неговата состојба го дозволува тоа.вз

Таг
Back to top button
Close
Close