0_Спорт.ПорталКошарка

Картер е петтиот кошаркар во историјата на НБА кој одиграл 1.500 натпревари

Дефанзивецот на Атланта, Винс Картер, стана петтиот играч во историјата на НБА, кој настапил на 1.500 натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на лигата.

Атланта, 11 декември 2019 (МИА) – Дефанзивецот на Атланта, Винс Картер, стана петтиот играч во историјата на НБА, кој настапил на 1.500 натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на лигата.

Историскиот момент за Картер се случи ноќеска на дуелот со Мајами (121:135). Картер постигна 12 поени, четири асистенции и три скока.

На листата играчи со најмногу настапи во најсилната светска кошаркарска лига, пред 42-годишниот Картер се: Џон Стоктон (1.504 натпревари), Дирк Новицки (1.522), Карим Абдул-Џабар (1.560) и лидер во овој индикатор Роберт Периш (1.611). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close