Свет

Канадска министерка бара Папата да се извини на домородното население во земјата

Канадската министерка за домородни работи Каролин Бенет рече дека папата Франциск треба да издаде официјално извинување за улогата на Католичката црква во канадскиот интернатски училишен систем, неколку дена откако беа пронајдени остатоци од 205 деца во поранешното најголемо такво училиште.

Back to top button
Close
Close