0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Кампања на ССМ за прогласување најдобра компанија на неделата

Сојузот на синдикатите на Македонија спроведува кампања за прогласување најдобра компанија на неделата. Еднаш неделно ССМ објавува кои компании се пример и кои треба да ги следат сите работодавачи во овој период.

Скопје, 2 мај 2020 (МИА) – Сојузот на синдикатите на Македонија спроведува кампања за прогласување најдобра компанија на неделата. Еднаш неделно ССМ објавува кои компании се пример и кои треба да ги следат сите работодавачи во овој период.

Како што соопштија денеска, најдобра компанија за оваа недела е рудникот Саса.

-Во услови на здравствена криза која не смееме да дозволиме да се претвори во криза на пазарот на трудот, кога голем број на несовесни работодавачи најавуваат отпуштање на работниците, праќање на принуден одмор, намалување на платите, подметнување на спогодби за престанок на работниот однос за кои ССМ континуирано во изминатиот период предупредуваше, сметаме дека е важно да се информира за компаниите кои се пример и кои треба да ги следат сите работодавачи во овој период, се наведува во соопштението на ССМ. бт/ац/

 

Таг
Back to top button
Close
Close