БизнисБизнис.ПорталЕкономија

Каматните стапки во октомври бележат намалување

И во октомври се забележува тренд на намалување на просечната каматна стапка на кредитите која според податоците на Народната банка изнесува 4,68 отсто и има намалување ос 0,02 процентни поени на месечно ниво и 0,37 процентни поени на годишно ниво. Просечната каматна стапка пак на вкупните депозити е задржана на нивото од 0,98 отсто од претходниот месец, додека на годишна основа има пад од 0,30 процентни поени.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close