0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Каде оди Црна Гора?

Одговорот на прашањето како ќе изгледа новото мнозинство во пракса може да се сведе само на прогнози, повеќе или помалку оптимистички, но многу експерти се согласуваат дека промените во Црна Гора, според сегашните проценки, нема да донесат многу добро. Причините, велат тие, се повеќе: сомневање за соработка и долговечност на номинално спротивставените владеачки коалиции, нивните односи со се уште силната ДПС, која ќе има моќ на опструкција, последователно можно нарушување на институциите, можност за стагнација на европската интеграција, споменати од многу аналитичари. потенцијално приближување со Белград и Москва, на штета на Брисел.

9 септември 2020

Ал Џезира Балканс, Сараево

Кој пат ќе го изоди Црна Гора по изборите на кои владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ ја загуби власта, е прашање на кое многумина се обидоа да одговорат во последните неколку недели.

Изборниот успех на коалиционите опозиции „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е наша нација“ и „Црно-бело“, кои, со голема веројатност, ќе формираат ново парламентарно мнозинство (благо, но, сепак, мнозинство), отвори бројни дебати за насоката која ќе ја заземе ова мнозинство, но судејќи според сцените на прослави на нивните приврзаници, како и националистичките испади што следеа по изборите, многумина во Црна Гора имаат причина да стравуваат, не само за својата, туку и за проевропската, прогресивната и граѓанската иднина на оваа поранешна југословенска република , што игра важна улога во стабилноста на регионот.

Одговорот на прашањето како ќе изгледа новото мнозинство во пракса може да се сведе само на прогнози, повеќе или помалку оптимистички, но многу експерти се согласуваат дека промените во Црна Гора, според сегашните проценки, нема да донесат многу добро. Причините, велат тие, се повеќе: сомневање за соработка и долговечност на номинално спротивставените владеачки коалиции, нивните односи со се уште силната ДПС, која ќе има моќ на опструкција, последователно можно нарушување на институциите, можност за стагнација на европската интеграција, споменати од многу аналитичари. потенцијално приближување со Белград и Москва, на штета на Брисел.

„Сериозна моќ на опструкција“

„Новото мнозинство ќе има мало мнозинство во парламентот, со само еден глас повеќе. Тоа ќе биде слаба и краткотрајна влада. Ова е лоша вест за европската перспектива на Црна Гора. „Иако едно од ветувањата на коалицијата„ Црно-бело “, предводено од Дритан Абазовиќ, е дека тие ќе ја забрзаат евроинтеграцијата, нема ништо лошо во тоа“, вели писателот и колумнист Андреј Николаидис.

Постепен влез во повлекување на признавањето на Косово

Веднаш по изборите се појавија шпекулации дека новото просрпско мнозинство ќе го сврти вниманието на Подгорица од Брисел кон Белград и Москва. И прашањето за повлекување на признавањето на Косово веќе почна отворено да се поставува.

-Во овој мандат, европската перспектива на Црна Гора ќе биде делумно загрозена, и по можната победа на предвремените избори, целосно. Истото важи и за повлекување на признавањето на Косово. Ако дотогаш Вучиќ не го признае , наведува Николаидис.

„Новата влада нема мнозинство за важни реформски мерки. Нема дури мнозинство за неопходните први чекори – реформа на обвинителството и судството. Ова значи дека партиите собрани околу Ѓукановиќ ќе имаат сериозна моќ на опструкција и тоа е сериозна опозициска алатка. Новата влада ќе апси, и фала му на Бога, има некој. Апсењата, всушност, се единственото нешто за што се согласи новото мнозинство. Но, по катастрофалната летна сезона доаѓа тежок пад и уште полоша зима. Економската состојба ќе биде катастрофална, а владата ќе биде принудена да се задолжува “, рече тој, истакнувајќи дека„ внатрешните несогласувања и поделената земја со мнозинство од само еден пратеник не ветуваат стабилност и ефикасност “.

Со тој став се согласува и Момчило Радуловиќ, претседател на Европското движење Црна Гора, кој не предвидува стабилно институционално функционирање на земјата. Тој е загрижен дека „долговечноста и ефективноста на ваквите политики сè уште не се забележани во Европа, а особено не на Балканот“.

„Сервилен и скромен кон Србија“

-Во Црна Гора постои невообичаена комбинација на малцински либерални сили (коалицијата на Дритан Абазовиќ) со мнозински, ултраконзервативни, националистички, партиски структурирани клерикалисти, кои се под директна контрола на свештенството на Српската православна црква (СПЦ) (другите две коалиции). Ќе биде интересно од политичка гледна точка да се набљудува дали е можно номинално дијаметрално целосно спротивните политички групи да ја одржуваат коалицијата на долг рок и на тој начин да им наметнуваат вредности и насоки на дејствување на значително посилните, поискусните и организирани партнери. Останува да се види до кој степен и за кој временски период мнозинската политичка група во новата коалиција ќе се согласи на некаква форма на политичка самоевтаназија со цел да се постигнат проевропските цели наметнати од малиот коалициски партнер , рече Радуловиќ.

Предизборниот период во Црна Гора, заедно со внатрешните немири предизвикани од донесувањето на Законот за слобода на вероисповед и силното спротивставување од Српската православна црква, беше обележан со остри вербални конфликти меѓу Подгорица и Белград.

Промената на владата, меѓутоа, тврди Николаидис, дополнително ќе ги разбранува работите, во обид да се зајакне српскиот идентитет во Црна Гора, со поддршка на новата влада блиска до Белград, што, како што рече, е целта на просрпските коалиции.

-Во однос на Србија, оваа влада ќе биде сервилна и скромна. Црковната коалиција многу се грижи за тоа и УРА е подготвена да им го даде она што го бараат, бидејќи сметаат дека тоа е добра мерка за компромис. Црковната коалиција веќе објави дека ќе иницираат „промени во идентитетот“. Тоа ќе биде нивниот фокус за време на траењето на оваа влада – зајакнување на српскиот идентитет во Црна Гора. Нема мнозинство за промена на уставната промена на црногорскиот јазик, на пример, но работите можат да завршат на друг начин “, вели Николаидис, кој додава дека еден од тие начини е пописот.

Зголемете го бројот на Србите

„Во фокусот на најголемиот дел од владејачката коалиција е пописот, односно нивниот обид да се постигне од позицијата на владата бројот на Србите во Црна Гора да се зголеми, изедначи и, ако е можно, да биде поголем од бројот на Црногорците. Ова им е важно затоа што најважните состаноци на црковната коалиција се на мислење дека Црна Гора во суштина не е граѓанска држава, како што вели нејзиниот устав, туку српска земја населена со други народи. Вистинските намери на таа коалиција ќе бидат објавени по предвремените избори, на кои просрпските партии ќе се обидат да го освојат мнозинството без Абазовиќ и да најдат партнери за промена на уставот “, додаде тој.

Вистински победник е Амфилохије Радовиќ

-Вистински победник на овие избори е Амфилохије Радовиќ. Во следните четири години, и мислам дека нема да чекаме долго, победникот ќе испрати барање до властите да го урнат ремек-делото на Мештровиќ, мавзолејот на Његош во Ловќен. Митрополитот Амфилохије ја сака симболиката на планинските врвови и големите гестови, поради што ја постави црквата на врвот на Румија. Неговата фикс идеја е да го урне мавзолејот на Мештровиќ. За него мавзолејот е комунистичко, антисрпско знаме на покривот на Црна Гора, тврди Николаидис.

Сличен тек на настаните предвидува и Радуловиќ, кој вели дека „десните и ултрадесничарски сили со теснопартиски и клеро-национални стратегии формално ќе ги прифатат либералните сили на УРА во првиот период, што инсистира на реформи и тактичко одржување на евроатлантскиот и евроинтегративниот пат на Црна Гора“, но … .

„… тоа најмногу ќе се фокусира на демонтирање на ДПС и преземање на нивните гласачи и ресурси, од една страна, и на пописот и промена на националната структура на земјата, од друга страна. „Таквите активности ќе ги стават во целосно нова политичка позиција во следните две години, во која тие нема да бидат оптоварени од малцинските либерални услови и во кои патот за постојан превод на Црна Гора во т.н.„ српски свет “ќе биде целосно отворен“, рече тој.

Говорејќи за односите со Србија и остатокот од регионот, Радуловиќ е на мислење дека Црна Гора, под водство на Ѓукановиќ, досега беше силен регионален играч во стабилноста на регионот и дека ја негува идејата за соработка и помирување. нејзината внатрешна политика. Ова, предвидува тој, ќе биде уште поизразено во блиска иднина.

„Враќање во орбитата на големосрпската идеологија“

„Без оглед што Ѓукановиќ и владејачката ДПС направија грешки на внатрешно ниво и ќе се согласиме дека бројот на тие грешки не беше мал, во меѓународната, а особено во регионалната политика, Ѓукановиќ е синоним за стабилност, помирување и градење пријателски односи. Ѓукановиќ стана сврзивно ткиво на Балканот “, вели Радуловиќ, кој предвидува промени во регионалните односи.

-Тој процес е веќе во тек, но прашањето е колку ќе биде интензивна оваа промена и во која насока ќе оди. Иако самиот Ѓукановиќ повеќепати се обидуваше да изгради конструктивна и пријателска врска со Белград, по убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ, од Србија дојде повеќеканална, добро организирана политичка пропагандна кампања , со цел да ја вратиме нашата земја во орбитата на големосрпската национална идеологија и практика. Денеска тој притисок продолжува да метастазира во неверојатни размери, на што, за жал, никој од меѓународната заедница не реагира“, наведува тој. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close