EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Ka rënë borë në Itali dhe Zvicër

Në Itali dhe Zvicër ka rënë borë, që është çudi edhe për meteorologët.

Cyrih, 4 gusht 2020 (MIA) – Në Itali dhe Zvicër ka rënë borë, që është çudi edhe për meteorologët.

Në majën zvicerane Vajsflujoj sot ka rënë borë, dhe temperatura e ajrit ka rënë nën zero.

Maja e malit Vajsflujoj me gjatësi 2,693 metra është e njohur edhe për disa laboratorë në Institutin e kërkimeve të dëborës dhe ortekëve.

Poashtu borë mbrëmë ka rënë edhe në Itali në qafën malore Stelvio .

Stelvio ndodhet në veri të Italisë, në kufirin me Zvicrën në një lartësi prej rreth 2.757 metra.

Të dy Stelvio dhe Vajsflujoj kanë rreth 20 centimetra mbulesë dëbore. mb/

Таг
Back to top button
Close
Close