БалканДописници СветЗанимливости

Кај Прешево на границата со Северна Македонија откриен е нов вид птица во фауната на Србија

За време на повеќедневната експедиција спроведена на почетокот на мај во општините Бујановац и Прешево, орнитолозите од Центарот за истражување на биодиверзитетот во Нови Сад и Природонаучниот музеј во Белград забележаа нов вид птици за Србија - долгоопашка страчка (Lanius nubicus), соопшти Центарот за истражување на биодиверзитетот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close