0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderShoqëri

Janë regjistruar 946 raste të të infektuarve nga Kovid-19, janë shëruar 799, kanë vdekur 33 persona

Në 24 orët e fundit janë realizuar 2564 teste, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja të Kovid-19. Janë shëruar gjithsej 789 pacientë, ndërsa kanë vdekur 33 persona.

Shkup, 2 dhjetor 2020 (MIA) – Në 24 orët e fundit janë realizuar 2.564 teste, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja të Kovid-19. Janë shëruar gjithsej 789 pacientë, ndërsa kanë vdekur 33 persona.

Siç informoi Ministria e Shëndetësisë, në Shkup janë regjistruar 426 të infektuar të rinj, Kumanovë-36, Dibër-2, Shtip-22, Prilep-56, Tetovë-46, Strugë-24, Veles-30, Manastir-61, Ohër-31 Kavadar-24, Gostivar-46, Gjevgjeli-12, Strumicë-15, Kriva Pallankë-5, Radovish-2, Krushevë-4, Koçan-3, Probishtip-3, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-2, Pehçevë-2 , Berovë-24, Vallandovë-2, Vinicë-1, Dellçevë-11, Kratovë-2, Shën Nikollë-5, Kërçovë-13, Resnjë-15, Negotinë-20.

Instituti i Shëndetit Publik sot i regjistroi 789 pacientë të shëruar nga: Shkupi-295, Kumanova-46, Shtipi-46, Prilepi-56, Tetova-38, Struga-15, Velesi-26, Manastiri-28, Ohri-60, Kavadari-12 , Gostivari-31, Gjevgjelia-10, Strumica-22, Kriva Pallanka-10, Radovishi-7, Krusheva-1, Koçani-13, Probishtipi-1, Demir Hisari-4, Pehçeva-1, Berova-5, Vallandova-4 , Vinica-3, Kratova-7, Shën Nikolla-11, Kërçova-19, Resnja-9 dhe Negotina-9.

Kanë vdekur 33 persona, nëntë pacientë nga Shkupi (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 dhe 68), një nga Kumanova (70), një nga Shtipi (89), gjashtë pacientë nga Prilepi (43, 78, 70, 82, 60 dhe 85), një nga Tetova (72), katër nga Struga (60, 71, 65 dhe 79), një nga Velesi (71), një nga Manastiri (55), një nga Gostivari (76) ), një nga Gjevgjelia (53), një nga Strumica (73), një nga Kriva Pallanka (62), një nga Probishtipi (70), dy nga Berova (88 dhe 63), një nga Kratova (71) dhe një pacient nga Kërçova (67). Njëri prej tyre ka vdekur jashtë spitalit, ndërsa të tjerët në kushte spitalore.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve në vend që nga fillimi i epidemisë është 63.890, numri i pacientëve të shëruar është 40.977 numri i të vdekurve është 1.825 dhe numri i rasteve aktive është 21.088. Nga dje, është regjistruar një test kontrollues, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

• Shkup 27890, aktivë 10273
• Kumanovë 3841, aktivë 884
• Dibër 467, aktivë 102
• Shtip 2739, aktivë 510
• Prilep 3147, aktivë 1002
• Tetovë 3905, aktivë 917
• Strugë 1507, aktivë 445
• Veles 2058, aktivë 681
• Manastir 2173, aktivë 914
• Ohër 1669, aktivë 575
• Kavadar 1316, aktivë 503
• Gostivar 2645, aktivë 939
• Gjevgjeli 766, aktivë 233 (58 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 135 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 1765, aktivë 556
• Kriva Pallankë 449, aktivë 130
• Radovish 444, aktivë 116
• Krushevë 136, aktivë 73
• Koçan 1252, aktivë 227
• Probishtip 368, aktivë 88
• Demir Hisar 203, aktivë 74
• Makedonski Brod 175, aktivë 50
• Pehçevë 102, aktivë 21
• Berovë 391, aktivë 105
• Vallandovë 223, aktivë 64
• Vinicë 379, aktivë 146
• Dellçevë 473, aktivë 213 (141 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 156, aktivë 44
• Shën Nikollë 853, aktivë 224
• Kërçovë 1300, aktivë 465
• Resnjë 479, aktivë 190
• Negotinë 628, aktivë 327 (89 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë).

Të gjitha 2564 testet janë kryer përmes: ISHP-395, QSHP Shkup-54, Avicena-368, Biotek-204, ASHAM-245, Klinika “Zhan Mitrev” -171, Sistina me metodën PCR -187, Laboratori Laor-58, Mjekësia ligjore-12, QSHP Manastir-40, Klinika Infektive-2, KGJO-3, Sinlab-67, Remedika-18, laboratori spitali Kozle-21, ISHP (test të shpejtë) -718, KU për Pulmologji dhe alergologji-1, laboratori të huaja-0. Deri më tani, në vend janë bërë gjithsej  337.862 teste të Kovid-19. ls/shk/ 

Таг
Back to top button
Close
Close