0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderShoqëri

Janë regjistruar 74 raste të reja me Kovid-19, tre të vdekur, 90 të shëruar

- Gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 689 testime, ndërsa janë regjistruar 74 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-14, Kumanovë-8, Shtip-13, Strugë-1, Kavadar-3, Gostivar-22, Koçan-1, Berovë-3, Vinicë-4, Shën Nikollë-3, Kërçovë-2. Tre pacientë ndërruan jetë, një nga Manastiri (73), një nga Demir Hisar (73) dhe një nga Shkupi (44). Të gjithë pacientët ndërruan jetë në spital. Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 90 pacientë të shëruar nga: Shkupi-23, Kumanova-1, Dibra-1, Shtipi-11, Tetova-17, Velesi-1, Ohri-1, Kavadari-3, Gostivari-9, Radovishi-5, Koçani-1, Shën Nikolla-17, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Shkup, 3 gusht 2020 (MIA) – Gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 689 testime, ndërsa janë regjistruar 74 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-14, Kumanovë-8, Shtip-13, Strugë-1, Kavadar-3, Gostivar-22, Koçan-1, Berovë-3, Vinicë-4, Shën Nikollë-3, Kërçovë-2. Tre pacientë ndërruan jetë, një nga Manastiri (73), një nga Demir Hisar (73) dhe një nga Shkupi (44). Të gjithë pacientët ndërruan jetë në spital. Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 90 pacientë të shëruar nga: Shkupi-23, Kumanova-1, Dibra-1, Shtipi-11, Tetova-17, Velesi-1, Ohri-1, Kavadari-3, Gostivari-9, Radovishi-5, Koçani-1, Shën Nikolla-17, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 11.128, numri i pacientëve të shëruar është 6.972, i të vdekurve është 500, ndërsa në këtë moment numri i rasteve aktive në vend është 3.656. Në këtë moment shpërndarja sipas qyteteve është si në vijim:

• Shkup 4915, aktivë 1,363
• Kumanovë 1091, aktivë 269
• Dibër 206, aktivë 117
• Shtip 872, aktivë 430
• Prilep 333, aktivë 53
• Tetovë 1057, aktivë 220
• Struga 457, aktivë 203
• Veles 225, aktivë 21
• Manastir 143, aktivë 63
• Ohër 276, aktivë 87
• Kavadarci 73, aktivë 53
• Gostivar 487, aktivë 282
• Gjevgjeli 23, aktiv 12 (* 7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 3 të Bogdancit)
• Strumicë 37, aktivë 21
• Kriva Palankë 25, aktivë 11
• Radovish 29, aktivë 16
• Krushevë 16, aktivë 9
• Koçanië 105, aktivë 24
• Probishtip 53, aktivë 19
• Demir Hisar 34 vjeç, aktiv 27
• Makedonski Brod 35, aktivë 30
• Pehçevë 6
• Berovë 8, aktivë 4
• Valandovë 6
• Vinicë 22, aktivë 18
• Dellçevë 5, aktivë 4 (* 4 persona nga NJR Delçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 14, aktivë 8
• Shën Nikollë 227, aktivë 151
• Kërçova 175, aktivë 108
• Resnjë 146, aktivë 26
• Negotinë 27, aktivë 7 (* 10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra 689  janë përmes: ISHP-549, QSHP Shkup-13, Sistina me metodën PCR -110. Klinika Infektive -10, GAK-7. Deri tani në vend janë bërë gjithsej 106.047 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive në 24 orët e fundit janë pranuar katër pacientë. Gjithsej janë hospitalizuar 92 pacientë. Në mbështetje oksigjeni janë 48 pacientë, ndërsa një është në ventilim mekanik. Në spitalin e Kozles janë hospitalizuar 10 pacientë të rritur pozitiv të Kovid-19 dhe tre fëmijë pozitiv në virus, si dhe shtatë pacientë të dyshimtë në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar shtatë pacientë të rinj, ndërsa gjithsej janë hospitalizuar 95 pacientë. Në makinë respiratore janë katër pacientë.

Në spitalin e Manastirit janë hospitalizuar 26, ndërsa në spitalin e Shtipit janë hospitalizuar 50 pacientë. Në repartin infektiv në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 114 pacientë – pozitiv dhe të dyshuar në Kovid-19.

Raste aktive sipas komunave në Shkup sot (pas përfundimit të anketave epidemiologjike, mund të ketë ndryshim në shpërndarjen nëpër komuna në Shkup):

• Çair- 168
• Aerodrom – 156
• Butel – 86
• Gazi Babë – 137
• Qendër –116
• Karposh – 118
• Saraj – 65
• Kisella Vodë-148
• Gjorçe Petrov –99
• Studeniçan –46
• Shuto Orizare –115
• Haraçinë – 24
• Ilinden – 23
• Petrovec – 16
• Çuçer Sandevë – 8
• Sopishtë – 21
• Zelenikovë-8
• Të huaj – 6
• Të papërcaktuar – 3. fc/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close