0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Janë regjistruar 109 raste të reja me KOVID-19, një i vdekur dhe 422 të shëruar

- Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 762 testime, ndërsa janë regjistruar 109 raste të reja me Kovid-19 në:Shkup-20, Kumanovë-16, Shtip-13, Prilep-1, Tetovë-3, Strugë-2, Veles-4, Manastir-1, Ohër-2, Kavadar-15, Gostivar-10, Gjevgjeli-1, Radovish- 2, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-2, Vinicë-3, Shën Nikollë-5, Kërçovë-7, Negotinë-1.

Shkup, 10 gusht 2020 (MIA) – Ministria e Shëndetësisë informoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë bërë 762 testime, ndërsa janë regjistruar 109 raste të reja me Kovid-19 në:Shkup-20, Kumanovë-16, Shtip-13, Prilep-1, Tetovë-3, Strugë-2, Veles-4, Manastir-1, Ohër-2, Kavadar-15, Gostivar-10, Gjevgjeli-1, Radovish- 2, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-2, Vinicë-3, Shën Nikollë-5, Kërçovë-7, Negotinë-1.

Instituti i Shëndetit Publik sot regjistroi 422 pacientë të shëruar nga: Shkupi-173, Kumanova-28, Shtipi-93, Prilepi-8, Tetova-23, Struga-36, Ohri-15, Gostivari-28, Radovishi-1, Krusheva-2, Koçani-1, Probishtipi-3, Demir Hisari -1, Makedonski Brodi-1, Shën Nikolla-3, Kërçova-1, Resnja-5.

Pacientja e ndjerë është nga Shkupi (70 vjeçare) në kushte spitali.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 11942, numri i të shëruarve është 8087, i të vdekurve është 528, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive në vend është  3327. Sot janë evidentuar gjashtë teste kontrolluese dhe korrigjim për një të shëruar. Sipas analizave epidemiologjike për momentin shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

• Shkup 5166, aktivë 1177
• Kumanovë 1163, aktivë 263
• Dibër 219, aktivë 128
• Shtip 965, aktivë 319
• Prilep 346, aktivë 42
• Tetovë 1092, aktivë 171
• Strugë 479, aktivë 160
• Veles 238, aktivë 27
• Manastir 167, aktivë 74
• Ohër 300, aktivë 77
• Kavadar 125, aktivë 103
• Gostivar 571, aktivë 306
• Gjevgjeli 25, 14 aktiv (* 7 persona nga NJR Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 3 të Bogdancit)
• Strumicë 41, aktivë 25
• Kriva Pallankë 26, aktivë 12
• Radovish 35, aktivë 11
• Krushevë 16, aktivë 5
• Koçan 112, aktivë 23
• Probishtip 63, aktivë 18
• Demir Hisar 43, aktivë 29
• Makedonski Brod 53, aktivë 41
• Pehçevë 6
• Berovë 8, aktivë 4
• Valandovë 7, aktiv 1
• Vinicë 33, aktivë 29
• Dellçevë 5, aktivë 3 (* 4 persona nga NJR Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 14, aktivë 4
• Shën Nikollë 244, aktivë 116
• Kërçovë 202, aktivë 121
• Resnjë 146, aktivë 12
• Negotinë 32, aktivë 12 (* 10 persona nga NJR Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Testet e bëra – 762 janë përmes: ISHP-433 , QSHP Shkup-12, Avicena- 0 Biotek- 0, ASHAM- 0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)- 124, Sistina me PCR metodë-128, Mjekësia ligjore-0, QSHP Manastir- 46, Klinika Infektive- 7, KGJO- 12. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej  115590 testime të Kovid-19. Sot nuk ka testime në kuadër të skriningut.

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar pesë pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 77 pacientë, nga të cilët në përkrahje të oksigjenit janë 41, ndërsa nuk ka pacient në ventilim mekanik.

Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 14 pacientë të moshuar pozitivë në Kovid-19 dhe katër fëmijë pozitivë me virus, si dhe shtatë pacientë të dyshuar në virus.

Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar gjashtë pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 79 pacientë, nga të cilët në aparat respiratorë janë gjashtë pacientë.

Në spitalin në Manastir janë hospitalizuar 31, ndërsa në spitalin në Shtip janë hospitalizuar 52 pacientë. Në repartet infektive në Tetovë, Ohër, Veles, Kumanovë, Prilep, Gostivar, Strumicë dhe Strugë janë hospitalizuar 122 pacientë – pozitivë dhe të dyshimtë me Kovid-19. fc/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close