0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталKultura.SlajderMakedonija.SlajderКултураКултура.ПорталТема

Изминатата 2020-та предизвик за културата – виртуелни настапи и концерти, напори за заштита на културното наследство

Годината што остана зад нас беше поинаква за сите, но со посебно горчлив вкус ќе ја паметат културните работници и уметници кои поради пандемијата се збогуваа со сценските настапи. Голем дел од нив останаа без придонеси, па Владата обезбеди посебен пакет за помош на културата и културните работници. Речиси сите културни установи ги затворија вратите на посетителите, но продолжија со работата онлајн, за граѓаните барем виртуелно да уживаат во театарските претстави, разни манифестации, изложби, концерти..Исто така, посебен фокус во 2020 година беше ставен и на заштита на културното наследство во опасност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close