СветСвет.Портал

Измамник се обидел да ја продаде Статуата на единството

Измамникот притоа тврдел дека тоа е дел од активностите на властите во Индија против корона-кризата и за сузбивање на пандемијата.

Њу Делхи, 7 април 2020 (МИА) – Индиската полиција поведе истрага против измамник кој на интернет се обидел да „ја продаде“ познатата Статуа на единството за четири милијарди долари.

Измамникот притоа тврдел дека тоа е дел од активностите на властите против корона-кризата и за сузбивање на пандемијата.

Киберкриминалот во Индија последниве четири седмици се зголемил за 86 отсто, соопшти Владата. Притоа, најмногу е злоупотребено името на Нетфликс.

Статуата на единството во индиската сојузна држава Гуџарат е скоро двапати повисока од Статуата на слободата во Њујорк, САД.  си/

Таг
Back to top button
Close
Close