0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, нови мерки во борбата против Ковид-19

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, беше донесен по скратена постапка.Прифатениот прв амандман во тек на комисиската расправа е поврзан со мерките на Владата за носење маска на отворено, групирање на отворен простор и задолжителна самоизолација во период на тестирање. Се предвидува ова да бидат времени мерки. 

Back to top button
Close
Close