0_Спорт.ПорталФудбал

Избрани најдобрите во ЛШ во последните 20 години

Најмногу играчи се од екипата на Барселона - Лионел Меси, Андрес Иниеста, Чави Ернандез, Жерард Пике, Тиери Анри и Карлес Пујол. Анри исто така беше дел од тимот на Арсенал.

Нион, 26 ноември 2019 (МИА) – УЕФА ја објави идеалната постава во Лигата на шампионите во последните 20 години. Фановите учествуваа во изборот со гласање на веб-страницата на Европската централа.

Најмногу играчи се од екипата на Барселона – Лионел Меси, Андрес Иниеста, Чави Ернандез, Жерард Пике, Тиери Анри и Карлес Пујол. Анри исто така беше дел од тимот на Арсенал.

Серхио Рамос, Икер Касиљас и Кристијано Роналдо се претставници на Реал Мадрид, при што последниот играше за Манчестер Јунајтед, а голманот запиша дуели на турнирот и за Порто.

Филип Лам и Стивен Џерард ја комплетираат идеалната 11-ка.

Таг
Back to top button
Close
Close