Kultura.SlajderКултураКултура.Портал

Избор од делата на академик Боро Митриќески изложени во Даут-пашин амам

Националната галерија потсетува дека на денешен ден почина еден од најзначајните македонски скулптори, академик Боро Митриќески (Варош, Прилеп, 10.05.1927 - Скопје, 24.11.2018). Скулптурите од академик Боро Митриќески се избор од делата кои и припаѓаат на колекцијата на Националната галерија, а повеќето се изложени во рамките на Постојаната поставка претставена во Даут-пашин амам. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close